Sklep internetowy, a kasa fiskalna.

Każdy, kto decyduje się na prowadzenie sklepu internetowego powinien mieć świadomość, że sprzedaż towarów osobom fizycznym nieposiadającym działalności gospodarczej lub rolnikom ryczałtowym wiąże się z obowiązkiem ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Na podstawie przepisów, które weszły w życie z 2015 roku polscy przedsiębiorcy zostali zmuszeni do posiadania kas fiskalnych. Jednak w przypadku sprzedaży wysyłkowej w pewnych przypadkach właściciel sklepu ma prawo do zwolnienia z obowiązku posiadania kasy.

Co jest podstawą zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?
Według rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 istnieje limit obrotów, którego przekroczenie powoduje obowiązek posiadania kasy. Jest to kwota 20 000 zł w poprzednim roku obrotowym lub bieżącym roku podatkowym. Jeżeli sprzedawca nie przekracza tego limitu nie musi posiadać kasy.

Zapis o zwolnieniu z obowiązku posiadania kasy obwarowany jest jednak pewnymi dodatkowymi warunkami. Zwolnieniu podlega dostawa towarów drogą pocztową lub kurierem. Dostawca powinien otrzymać zapłatę za towar za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej. Muszą istnieć dowody dokumentujące zapłatę, z których jednoznacznie wynika, czego dotyczyła transakcja i kto był nabywcą.

Kiedy zwolnienie z posiadania kasy nie obowiązuje?
W pewnych przypadkach zwolnienie z posiadania kasy nie jest możliwe. Dotyczy to przede wszystkim sklepów, które oferują w sprzedaży wysyłkowej perfumy, sprzęt fotograficzny, radiowy, telewizyjny lub telekomunikacyjny. Wówczas sprzedawca musi wystawić nabywcy paragon fiskalny. Posiadanie kasy jest, zatem obligatoryjne. Kasę fiskalną powinni posiadać także wszyscy, którzy dokonują sprzedaży zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych.

Zwolnieniu nie podlegają również transakcje w przypadku, których kupujący zamawiając dany towar przez internet, dokonuje jego odbioru w siedzibie firmy. Sprzedawca ma wtedy obowiązek posiadania kasy i wystawienia paragonu.

Istotnym ograniczeniem jest także fakt, że sprzedawca dokonując sprzedaży za pośrednictwem sieci nie powinien przyjmować zapłaty formie gotówki.

Kategorie: E-sklep,